Big Brother VIP Albania Live

Shiko Big Brother Albania 3 Live Falas

SHIKO KANALIN 2 KETU

Shiko Videon


Big Brother VIP, i njohur gjithashtu si Big Brother VIP Albania, është një seri televizive realitet spin-off i Big Brother Albania, i bazuar në ekskluzivitetin e konkursit holandez të realitetit Big Brother dhe krijuar nga producenti John de Mol. Seriali filloi më 5 tetor 2021 në Top Channel, me drejtuese Arbana Osmani. Ai ndjek një numër konkurrentësh të famshëm, të njohur si shokë shtëpie, të cilët janë të izoluar nga bota e jashtme për një periudhë të gjatë kohore në një shtëpi të ndërtuar me porosi. Çdo javë, një nga shokët e shtëpisë dëbohet me votim publik, ndërsa shoku i fundit i shtëpisë fiton një çmim në të holla prej 100,000 €.

Ndryshe nga versioni origjinal, emisionet e drejtpërdrejta të dëbimit shiheshin çdo të martë dhe të premte (sezoni 1) ose çdo të martë dhe të shtunë (që nga sezoni 2) në Top Channel. Gjithashtu në të njëjtin kanal, nga e hëna në të shtunën pasdite është parë edhe përmbledhja ditore, për një orë. Ashtu si versioni origjinal, çdo të diel u pasqyrua në një serial spin-off me emrin Big Brother VIP – Fans’ Club. Shikuesit mund të shikojnë për të gjithë sezonin drejtpërdrejt nga shtëpia në dy kanale live pay-per-view, me emrin Big Brother VIP 1 dhe Big Brother VIP 2, të cilat janë të disponueshme në platformën televizive shqiptare DigitAlb.

Për shkak të vlerësimeve të kënaqshme të sezonit të parë, Top Channel shpalli një sezon të dytë të Big Brother VIP, i cili filloi më 24 dhjetor 2022.

Historia

Në shtator 2017, u përfol se Top Channel kishte vendosur të niste versionin e famshëm pas suksesit të versionit origjinal. Versioni i famshëm i shfaqjes pritej të fillonte gjatë sezonit televiziv 2017–2018. Shfaqja u konfirmua për sezonin e parë në fillim të janarit 2018 me një trailer së bashku me rinovimet e The Voice Kids Albania. Traileri i parë i emisionit u shfaq premierë më 29 janar 2018 dhe lexonte “…Vështirë, të jesh VIP! Ata meritojnë të pushojnë! Dhe ku është resorti VIP?! Big Brother Vip … së shpejti vetëm në Top Channel. “ Në vitin 2019, Top Channel njoftoi se Big Brother do të rikthehej për sezonin televiziv 2019–2020 në Shqipëri, por nuk thanë nëse do të jetë një version origjinal apo i famshëm.

Megjithatë, planet për produksion nuk u publikuan kurrë zyrtarisht deri në vitin 2021, ku më 17 maj 2021, Top Channel njoftoi se sezoni do të transmetohej më vonë gjatë vitit, pas një ndërprerjeje katërvjeçare nga versioni origjinal. Ata njoftuan gjithashtu se aplikimet ishin të hapura për të gjithë të famshmit shqiptarë. Më 12 gusht 2021, Top Channel konfirmoi se sezoni do të transmetohej në tetor 2021. Top Channel publikoi në gusht 2021, një trailer ku shkruhej “Na kanë thënë që ju ka marrë malli”. dhe në fund të trailerit dëgjojmë Arbana Osmanin teksa tregon “Kthohet së shpejti në Top Channel”. Më 30 shtator 2021, Top Channel njoftoi se emisioni do të nisë transmetimin më 5 tetor 2021. Shfaqja fillimisht ishte planifikuar të zgjaste 100 ditë, me finalen më 11 janar 2022. Megjithatë, për shkak të vlerësimeve të kënaqshme, shfaqja u zgjat me mbi një muaj, duke e bërë atë 137 ditë dhe me finale më 18 shkurt 2022.

Për shkak të vlerësimeve të kënaqshme të sezonit të parë, u shpall një sezon i dytë i Big Brother VIP, nga producentët ekzekutive, Lori Hoxha dhe Sara Hoxha. Më 24 dhjetor 2022, sezoni i dytë filloi të transmetohej. Më 25 mars 2023, Arbana Osmani njoftoi se shfaqja fillimisht ishte planifikuar të zgjaste 100 ditë, me finalen më 1 prill 2023. Megjithatë, për shkak të vlerësimeve të kënaqshme, shfaqja u zgjat me mbi një muaj, duke e bërë atë 134 ditë dhe finalja në maj 2023.

Stafi

Disa prezantues u përfol se do të drejtonin emisionin sapo Top Channel shpalli emisionin. Arbana Osmani, e cila ka qenë edhe drejtuese e versionit origjinal, u përfol si drejtuese e emisionit. Prezantuesi i sezonit të tetë të versionit origjinal Ledion Liço u përfol gjithashtu si drejtues. Një tjetër moderatore e Top Channel u përfol si drejtuesja e emisionit, Luana Vjollca. Më 17 gusht 2021, Arbana Osmani njoftoi në llogarinë e saj në Instagram se do të jetë prezantuese e emisionit. Ashtu si në versionin origjinal, edhe në versionin e famshëm do të kishte dy Opinionistë në emisionet live. Më 4 tetor 2021, u njoftua se Arbër Hajdari dhe Balina Bodinaku do të ishin dy Opinionistët. Para premierës së sezonit të dytë u njoftua se si opinionist do të rikthehej Arbër Hajdari. Gjatë emisionit të nisjes, të sezonit të dytë, u njoftua se Zhaklin Lekatari do të ishte opinionisti i ri.

Vendodhja

Shtëpia e Big Brother është gjithmonë një nga temat më të diskutuara në Shqipëri përpara se të fillojë sezoni i duhur. Në versionin origjinal, vendndodhja e shtëpisë ishte gjithmonë në vende të ndryshme, si Gërdec dhe Kashar.

Ashtu si në versionin origjinal, shokët e shtëpisë jetojnë së bashku në shtëpi, ku 24 orë në ditë çdo fjalë dhe çdo veprim i tyre regjistrohet nga kamerat dhe mikrofonat në të gjitha dhomat e shtëpisë. Për versionin e famshëm, Top Channel bëri një studio të re të madhe në Tiranë me emrin Studio Nova për emisionet e tyre prime time, si Hell’s Kitchen Albania, Shiko Kush Luan dhe shfaqje të tjera të mëdha.

Aty do të ndërtohet edhe shtëpia e Big Brother VIP. Ekziston edhe një auditor ku janë vënë në skenë shfaqjet e drejtpërdrejta të audiencës, si episodet e dëbimit dhe ato finale.

0
Do të donim mendin tuaj, ju lutemi komentoni.x