Cila është renditja më e mirë për të parë filmat X-Men me Titra Shqip?

AdminSeptember 10, 2022
X-Men me Titra Shqip
 • Të gjithë filmat X-Men, sipas rendit kronologjik
 • Ne përfshimë edhe renditjen sipas datës së lëshimit!

Është e vështirë të besohet, por X-Men Cinematic Universe (XCU) filloi dy dekada më parë – me publikimin e X-Men në 2000. Edhe pse XCU përfundoi teknikisht me Dark Phoenix të 2019-ës, e vetmja gjë që ka përfunduar me të vërtetë është 20th Century Fox dhe përfshirja në prodhimin e ekskluzivitetit popullor mutant.

Marvel fitoi të drejtat për X-Men, dhe presidenti i Marvel Studios, Kevin Feige po e rindez atë dhe do të ngacmojë përfshirjen e ardhshme në Universin Kinematik të Marvel. Madje duket se mund të shohim mutantët e parë që shfaqen në MCU së shpejti, pasi traileri më i fundit i Doctor Strange në Multiverse of Madness përmban zërin e njohur të Patrick Stewart. Ai luan Profesor X në pesë filma X-men. Ka gjithashtu thashetheme se filmi do të shfaqë një aktor të ri që luan Wolverine.

Për t’ju ndihmuar të përgatiteni për debutimin e X-Men në MCU, ne po shqyrtojmë të gjithë filmat e X-Men për të gjetur mënyrën më të mirë për të parë të gjithë filmat ekzistues. Është e vështirë për t’u bërë, duke pasur parasysh se afati kohor i X-Men kërcen vazhdimisht. Megjithatë, ja sesi përshtaten të gjithë filmat e X-Men, sipas rendit të ngjarjeve që ndodhin.

Renditja më e mirë e filmave X-Men: Renditje Kronologjike

Udhëzuesi ynë më poshtë ka disa spoilerë, prandaj sigurohuni që të hidheni në fund për të parë versionin pa spoiler të këtij rendi kronologjik të filmit X-Men. Dhe, për ata prej jush që do të preferonin t’i shikonin të gjithë filmat sipas renditjes së publikimit, ne e kemi përfshirë edhe atë në fund.

X-Men me Titra Shqip

X-Men: First Class (2011)

X-Men: First Class është në fakt filmi i pestë i X-Men i publikuar nga Fox, por është i pari në listën tonë, pasi është historia e origjinës për disa nga personazhet më të rëndësishëm në Universin Kinematik X-Men. Historia ndjek Charles Xavier të James McAvoy dhe Erik Lehnsherr të Michael Fassbender ndërsa bëhen Profesor X dhe Magneto. Ngjarja është vendosur kryesisht në vitin 1962, ndërsa të dy mbledhin një ekip mutantësh për të ndaluar një tjetër mutant, Sebastian Shaw (Kevin Bacon) që thith energjinë, i cili dëshiron të shkaktojë një luftë bërthamore midis SHBA-së dhe Bashkimit Sovjetik.

X-Men me Titra Shqip

X-Men: Days of Future Past (2014)

Ditët e së kaluarës së së ardhmes fillojnë në të ardhmen distopike të 2023-s – kur mutantët gjuhen dhe vriten nga robotë të pathyeshëm të njohur si Sentinels. Kitty Pryde (Elliott Page) përdor fuqitë e tyre për të dërguar Wolverine (Hugh Jackman) në 1973 për të ndaluar vrasjen e shpikësit të Sentinels, Bolivar Trask (Peter Dinklage), nga mutant Mystique (Jennifer Lawrence). Ne e vendosëm këtë film në numrin 2 në listën tonë, pasi ngjarjet që kanë më shumë rëndësi për afatin kohor ndodhin në vitet ’70, ndërsa ngjarjet që ndodhin në 2023 janë të gjitha pjesë e një të ardhmeje që shmanget.

X-Men me Titra Shqip

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Ky film konsiderohet si një nga filmat më të keq me superhero të të gjitha kohërave. Thënë kështu, ne mësojmë gjëra të rëndësishme për Wolverine (Hugh Jackman). Ai përfshin jetën e Wolverine, që nga fëmijëria e tij në vitet 1840 në Kanada, përpara se ai dhe vëllai i tij Victor Creed (Liev Schreiber) të detyrohen të iknin. Një montazh i shkurtër zbulon se vëllezërit, të cilët janë pothuajse të pathyeshëm, falë mutacionit të tyre të faktorit shërues, kanë luftuar në çdo luftë amerikane deri në Vietnam – kur ata janë rekrutuar nga William Stryker (Danny Huston) për t’u bashkuar me një forcë speciale të njohur si Skuadra X.

X-Men me Titra Shqip

 

X-Men: Apocalypse (2016)

Oscar Isaac luan mutantin e parë ndonjëherë, Apokalipsin, i cili zgjohet në 1983 pasi u varros në Egjiptin e lashtë. Ardhja e Apokalipsit shkakton shqetësime që lajmërojnë Charles Xavier të James McAvoy për praninë e tij, dhe së shpejti, X-Men kuptojnë se qenia mutant synon të shkatërrojë botën siç e njohim ne, me ndihmën e ekipit të tij të mutantëve. Të quajtur Katër Kalorësit.

 

X-Men me Titra Shqip

 

Dark Phoenix (2019)

Ky është filmi i fundit X-Men i publikuar nga 20th Century Fox. Studio përpiqet të portretizojë një nga linjat më të dashura komike të X-Men të përqendruar te Jean Grey. X-Men – të përshëndetur si heronj në të gjithë botën, pas fitores së tyre mbi Apokalipsin tetë vjet më parë – dërgohen në hapësirë ​​për të shpëtuar një grup astronautësh. Por telepatja Jean Grey (Sophie Turner) goditet nga një forcë misterioze energjie që përmirëson shumë fuqitë e saj, ndërsa zgjon gjithashtu kujtime traumatike që Xavier (McAvoy) i fshiu nga mendja.

X-Men me Titra Shqip

X-Men (2000)

Filmi i parë në ekskluzivitet është numri 6 në listën tonë. Ai luan Patrick Stewart si Profesor X dhe Ian McKellan si Magneto. Këta miq të vjetër janë në anët e kundërta të një debati mbi Aktin e Regjistrimit të Mutantëve, i cili kërkon që të gjithë mutantët të zbulojnë veten dhe të shtojnë emrat e tyre në një bazë të dhënash qeveritare. Magneto dëshiron t’i kthejë liderët e botës në mutant duke përdorur një makinë, në lidhje me fuqitë e një mutant të ri të quajtur Rogue (Anna Paquin), por pa e ditur ai, makina vret këdo që të kthehet.

X-Men me Titra Shqip

X2: X-Men United 2003

Mutanti Nightcrawler (Alan Cumming) përpiqet të vrasë Presidentin e SHBA-së, duke i dhënë kolonelit William Stryker (Bryan Cox) një hapje për të hetuar shkollën e Xavier për lidhjet e saj me mutantët. Stryker drejton një ekip për të kapur Profesorin X (Patrick Stewart) dhe Cyclops (James Marsden) – më pas zbulohet se Stryker përdori aftësitë mutante të kontrollit të mendjes së djalit të tij në përpjekje për të detyruar Profesorin X të vriste të gjithë mutantët.

X-Men me Titra Shqip

X-Men: The Last Stand (2006)

The Last Stand fokusohet në një kurë për gjenomin mutant të tregtuar nga një kompani e njohur si Worthington Labs. Kura krijon një ndarje të menjëhershme në popullatën mutante, duke bërë që Magneto (Ian McKellan) të rikrijojë Vëllazërinë e tij të Mutantëve. Ndërkohë, Jean Grey (Famke Jansen) rikthehet papritur në jetë, pas sakrificës së saj në Liqenin Alkali në filmin e mëparshëm. Kur sjellja e saj fillon të shqetësojë Wolverine (Hugh Jackman), Profesor X (Patrick Stewart) zbulon se vdekja e saj shpalosi një anë të rrezikshme të personalitetit të saj të njohur si Phoenix.

X-Men me Titra Shqip

The Wolverine (2013)

Ky film trajton pasojat e Wolverine (Hugh Jackman) duke vrarë Jean Grey (Famke Jansen) në fund të The Last Stand. Ai është bërë një i vetmuar në pyll dhe zbulohet nga Yukio (Rila Fukushima), një mutant me fuqinë për të parashikuar vdekjen e kujtdo. Ajo i kërkon Wolverine të vijë me të në Japoni për t’u takuar me Ichiro Yashida, CEO i Yashida Industries, të cilin Wolverine e shpëtoi gjatë bombardimeve atomike në Nagasaki.

X-Men me Titra Shqip

Deadpool (2016)

Ryan Reynold debutoi teknikisht si Merc with a Mouth në X-Men Origins: Wolverine të vitit 2009, dhe për një hero normal, kjo do të konsiderohej një rindezje totale, por Deadpool është gjëja më e largët nga normalja. Pra, ia vlen ende të përfshihet këtu. Ky film ndjek mercenarin Wade Wilson (Reynolds) teksa bie në dashuri me Vanessa (Morena Baccarin). Menjëherë pasi ata janë fejuar, Wade merr një diagnozë terminale të kancerit, duke e shtyrë atë të hyjë në një program eksperimental, në të cilin ai merr një serum që zgjon gjenet e tij mutante të fjetura.

X-Men me Titra Shqip

Deadpool 2 (2018)

Pas suksesit të papritur të origjinalit të 2016-ës, Deadpool (Ryan Reynolds) bashkohet me Domino (Zazie Beetz), Colossus (Stefan Capicic), Negasonic Teenage Warhead (Brianna Hildebrand) dhe Peter (Rob Delaney) për të formuar X- Force. Ata përpiqen të ndalojnë Cable (Josh Brolin), një ushtar kiborg nga e ardhmja, nga vrasja e një mutant të ri të quajtur Russel Collins (Julian Dennison), i cili vrau familjen e Cable.

X-Men me Titra Shqip

The New Mutants (2020)

New Mutants filloi prodhimin nën 20th Century Fox, por më pas të drejtat e X-Men iu shitën përsëri Marvel.

Filmi ndjek pesë mutant adoleshentë të cilët po i nënshtrohen trajtimit për t’i “kuruar” nga fuqitë e tyre në një azil të vjetër rrëqethës. The New Mutants në thelb kthehet në një film horror nga ajo premisë. Problemi i vetëm është se filmi nuk është shumë i mirë.

E gjithë kjo bëri që The New Mutants të lëshohej sipas kërkesës gjatë pandemisë dhe të harrohej shpejt. Megjithatë, filmi paraqet një mori yjesh të rinj duke përfshirë Anya Taylor-Joy nga The Queen’s Gambit dhe Maisie Williams nga Game of Thrones.

X-Men me Titra Shqip

Logan (2017)

Logan është kthesa e fundit e Hugh Jackman si Wolverine. Në vitin 2029, Logan po jeton si shofer limuzinë në një version distopian të El Pasos. Faktori i tij i shërimit mutant ka filluar të zbehet dhe bota nuk ka parë një mutant të lindur për 25 vjet. Ndërsa Logan dëshiron të vazhdojë jetën e tij në paqe, duke u kujdesur për një 90-vjeçar, Charles Xavier (Patrick Stewart), i mbushur me demencë, ai detyrohet të mbrojë një vajzë të re, të quajtur Laura (Dafne Keen), me fuqi misterioze të ngjashme me të të tijat, ndërsa ata udhëtojnë drejt një qendre strehimi që mund edhe të mos ekzistojë fare.

 

Version pa spoiler: Renditja e filmave X-Men me një shikim

Lista e parë më poshtë është e njëjta kronologjike e saktë që është detajuar më sipër, vetëm pa spoiler, kështu që mund ta lexoni me një shikim. Sa i përket listës së dytë, janë të gjithë filmat e X-Men – përsëri, të listuara pa spoiler – por sipas renditjes së publikimit.

Varet nga ju se cilën renditje do të ndiqni.

Rendi kronologjik i filmave X-Men

 • X-Men: First Class (2011)
 • X-Men: Days of Future Past (2014)
 • X-Men Origins: Wolverine (2009)
 • X-Men: Apocalypse (2016)
 • Dark Phoenix (2019)
 • X-Men (2000)
 • X2 (2003)
 • X-Men: The Last Stand (2006)
 • The Wolverine (2013)
 • Deadpool (2016)
 • Deadpool 2 (2018)
 • The New Mutants (2020)
 • Logan (2017)

 

Renditja sipas shfaqjes në kinema të filmave X-Men

 • X-Men (2000)
 • X2 (2003)
 • X-Men: The Last Stand (2006)
 • X-Men Origins: Wolverine (2009)
 • X-Men: First Class (2011)
 • The Wolverine (2013)
 • X-Men: Days of Future Past (2014)
 • Deadpool (2016)
 • X-Men: Apocalypse (2016)
 • Logan (2017)
 • Deadpool 2 (2018)
 • Dark Phoenix (2019)
 • The New Mutants (2020)

 

Ju pëlqeu kjo?

 

 

Categories
Shpërndarë0
5 1 votë
Vlerësimi Filmit
Abonohu
Njoftoni për
guest

0 Komente
Reagimet në linjë
Shiko të gjitha komentet
0
Do të donim mendin tuaj, ju lutemi komentoni.x