Çfarë problemi ka?

KUJDES!!

Provoni të gjithë serverat para se të bëni një raportim! Nese asnjë nga serverat nuk punon atëherë raportoni videon.

Ju lutemi vendosni adresen tuaj email për të marrë përgjigje
pasi të rregullohet problemi.

Zgjidh Serverin 1086 Shikime Raporto Problem

  • Shiko Trailerinyoutube.com
  • Server 1voe.sx
  • Server 2d000d.com
  • Server 3vidmoly.to
The Last Duel (2021) me Titra Shqip

The Last Duel (2021) me Titra Shqip

Oct. 13, 2021United Kingdom152 Min.R
Vlerësimi juaj: 0
10 3 vota

Përshkrimi i Filmit

Në klimën brutale të Francës së shekullit të 14-të, zhvillohet një dramë që eksploron fuqinë e gjithëpranishme të burrit, brishtësinë e drejtësisë dhe forcën dhe guximin e një gruaje të gatshme për ta vënë veten e vetme në shërbim të së vërtetës. Në veçanti, ajo hedh dritë mbi supozimet e mbajtura prej kohësh në lidhje me duelin e fundit të autorizuar ligjërisht në Francë, i diskutuar mes Jean de Carrouges dhe Jacques Le Gris, dy miq që janë bërë rivalë të hidhur. Gruaja e Carrouges, Marguerite, sulmohet brutalisht nga Le Gris, por ai e hedh poshtë akuzën. Megjithatë, gruaja refuzon të heshtë dhe hap përpara për të akuzuar sulmuesin e saj: një akt guximi dhe sfide që rrezikon jetën e saj. Pason një duel rraskapitës për vdekje që e vendos fatin e të treve në duart e Zotit.

 

 

THE LAST DUEL: NJË GRUA NË MESJETË

Drejtuar nga Ridley Scott dhe shkruar nga Nicole Holofcener, Ben Affleck dhe Matt Damon, Dueli i Fundit është një histori tradhtie dhe hakmarrjeje e vendosur në brutalitetin e Francës së shekullit të 14-të. Kur një fisnike akuzon mikun më të mirë të të shoqit për përdhunimin e saj, fati i të treve duhet të vendoset në një duel deri në vdekje. I rrëfyer nga tre këndvështrime të ndryshme, Dueli i Fundit tregon historinë e Jean de Carrouges, një kalorës me përvojë dhe ambicioz nga një familje e respektuar, që lufton për të fituar pushtet dhe për të përmirësuar pozicionin e tij; i frikshmi Zhak Le Gris, një nga individët më të dashur në gjykatë, i akuzuar për këtë krim të papërshkrueshëm; dhe Marguerite de Carrouges, një heroinë përpara kohës së saj që rrezikoi jetën e saj për të mbrojtur të vërtetën.

 

Me drejtimin e fotografisë të Dariusz Wolski, setet e Arthur Max, ‘kostumet e Janty Yates dhe muzikën’ Harry Gregson-Williams, The Last Duel bazohet në ngjarje reale dhe shqyrton hipotezat e mbajtura prej kohësh rreth ligjit të fundit të autorizuar të duelit në historinë e Francës. I ndërtuar rreth historisë së Marguerite të jashtëzakonshme, Dueli i Fundit eksploron tema të tilla si fuqia dhe mbijetesa, dhe analizon forcat kulturore që komplotuan për të shtrembëruar të vërtetën.

 

Ndërsa ndajnë të njëjtat përvoja, këta personazhe jetuan në botë të ndryshme… por e vërteta ishte vetëm një. “E dinim se ishte një histori e pabesueshme, por donim të ishim në gjendje ta tregonim atë në një mënyrë që ta bënte vërtet interesante”, tha Matt Damon. “Dhe kështu, ne kishim idenë që ta tregonim filmin përmes këndvështrimeve të ndryshme. Është një lloj harenge e kuqe: për dy të tretat e filmit, ne besojmë se protagonistët janë këta dy burra, por në fund zbulojmë se kjo grua ishte në të vërtetë heroina e gjithë historisë”.

 

Duke ringjallur mesjetën e trazuar me një saktësi të jashtëzakonshme dhe duke rrëfyer duelin, ishte libri i Eric Jager, The Last Duel: A True Story of Crime, Scandal and Trial Combat in Medieval France, botuar në vitin 2004. Në Mesjetë, etiketat, aspiratat sociale dhe drejtësia udhëhiqej nga kode kalorësiake, pasojat e sfidimit të institucioneve të kohës – Kishës, fisnikërisë së oborrit, një mbreti adoleshent – mund të ishin të rënda. “Ishte një krim i tmerrshëm, por nëse Zhan do ta kishte humbur duelin, ai dhe Marguerite do të ishin dënuar me vdekje, edhe pse nuk kishin kryer asnjë krim”, tha Nicole Holofcener. “Ajo ishte viktima e vërtetë, por ishte egoja dhe krenaria e këtyre dy burrave (Carrouges dhe Le Gris) që shkaktoi duelin”.

 

Për një grua që u hap në këto kohë të dhunshme, e cila nuk kishte pozitë ligjore pa mbështetjen e burrit të saj, aksionet ishin edhe më të larta. “Ne kemi zbuluar se shumë aspekte të patriarkatit formal dhe të kodifikuar të Evropës Perëndimore të shekullit të 14-të janë ende të pranishme në një mënyrë të mbetur (dhe në disa raste pothuajse të pandryshuara) në shoqërinë e sotme,” shtoi Ben Affleck. “Ne donim të shqyrtonim sesi institucionet, akulturimi dhe normat shoqërore kishin (dhe vazhdojnë të kenë) një efekt tepër të thellë në shoqëri, duke e shtyrë popullatën t’i japë kredi vetëm këndvështrimit të njerëzve të caktuar.”

 

Filmi bazohet në kërkimin e detajuar të bërë nga Jager, i cili kaloi 10 vjet duke gjurmuar, përkthyer dhe shqyrtuar dokumente historike shekullore, të cilat përfshinin kronika historike, dokumente ligjore, akte pronësie, fatura për blerjen e pajisjeve ushtarake, plane arkitekturore dhe historike dhe harta. “Në arkiva kam gjetur dokumente ‘të reja’ që në të kaluarën kanë qenë krejtësisht të neglizhuara ose të përmendura vetëm në burime të panjohura. Dukej se historianët dhe studiuesit nuk ishin në dijeni të këtyre dokumenteve,” theksoi Eric Jager. “Ajo që historianët dhe studiuesit e jurisprudencës kanë argumentuar me shekuj, domethënë se #Marguerite kishte gabuar ose, në disa raste që ajo gënjeu, nuk më dukej të ishte e vërteta”.

 

 

NGA LIBRI NË FILM

Burra si Jean de Carrouges dhe Jacques Le Gris ishin heronjtë e tregimeve të tyre, por nga pikëpamja historike ata ishin tregimtarë absolutisht jo të besueshëm. Pikëpamja e Marguerite është thelbësore dhe ofron një korrigjim të nevojshëm të mënyrës në të cilën njerëzit e panë veten dhe botën përreth tyre, e cila nuk u vu kurrë në dyshim. Matt Damon, Ben Affleck dhe Nicole Holofcener bashkëpunuan në shkrimin e skenarit – secili prej tyre duke shkruar perspektivat për Carrouges, Le Gris dhe Marguerite, respektivisht, për t’u siguruar që historia të kapte në mënyrë efektive zërat e tre personazheve. Holofcener shpjegoi: “Vendosa të marr pjesë në këtë projekt sepse Matt dhe Ben nuk janë gra. Nuk kam asnjë dyshim që ata janë në gjendje të shkruajnë personazhe fantastike femra, siç bëjnë shumë skenaristë të tjerë meshkuj, por mendoj se kam arritur ta pasuroj filmin me këndvështrimin tim femëror, duke ofruar një pamje dhe një zë tjetër”.

 

Për t’u siguruar që filmi të ishte gjithmonë besnik ndaj historisë së Marguerite, koordinatorja e intimitetit Ita O’Brien (Sex Education) u punësua gjatë fotografimit kryesor dhe krijuesit e filmit u konsultuan me disa organizata që punojnë drejtpërdrejt me njerëz që kanë pësuar dhunë seksuale. “Pasi Marguerite përdhunohet, bota e saj ndryshon përgjithmonë”, thotë Holofcener. “Ajo nuk kishte të drejta, nuk kishte kontroll dhe asnjë pushtet.”

 

Matt Damon shtoi: “Na dukej se historia e saj ishte e vetmja që ia vlente të tregohej – ne donim të theksonim guximin e jashtëzakonshëm që ajo shfaqi nën presion ndërsa u mor në pyetje dhe poshtërohej ashtu. Edhe pse kultura dhe shoqëria ishin kundër saj, ajo nuk u dorëzua kurrë dhe vazhdoi të tregojë të vërtetën për atë që i kishte ndodhur”.

 

 

Kuriozitet

KOMENTI I REGJIZORIT

“Herën e parë që dëgjova për duelin e fundit të autorizuar ligjërisht në Francën mesjetare, menjëherë e kuptova se mund të ishte një film i fuqishëm. Dhe kur mësova se Matt Damon, Ben Affleck dhe Nicole Holofcener po shkruanin skenarin. , nuk kisha asnjë dyshim. se do ta drejtoja unë. Filmi më dha mundësinë të rifilloja llojin e historisë epike që dua, por të pasuruar nga temat e guximit, mashtrimit dhe mbrojtjes së një kauze të marra për publikun e sotëm. Filmi është historia e një miqësie dhe një bashkimi bashkëshortor i shkatërruar nga një akt veçanërisht mizor dhe i pandershëm, por është edhe historia e guximit të një gruaje që bën që zëri i saj të dëgjohet, një vepër që të bën të mendosh, dhe unë jam veçanërisht krenar për këtë”.

The Last Duel (2021) me Titra Shqip
The Last Duel (2021) me Titra Shqip
The Last Duel (2021) me Titra Shqip
The Last Duel (2021) me Titra Shqip
The Last Duel (2021) me Titra Shqip
The Last Duel (2021) me Titra Shqip
The Last Duel (2021) me Titra Shqip
The Last Duel (2021) me Titra Shqip
Titulli origjinal The Last Duel
Vlerësimi IMDb 7.7 23,779 vota
Vlerësimi TMDb 7.6 435 vota

Regjizori

Ridley Scott
Regjizori

Aktorët

Matt Damon isJean de Carrouges
Jean de Carrouges
Adam Driver isJacques Le Gris
Jacques Le Gris
Jodie Comer isMarguerite de Carrouges
Marguerite de Carrouges
Ben Affleck isCount Pierre d'Alençon
Count Pierre d'Alençon
Harriet Walter isNicole de Bouchard
Nicole de Bouchard
Nathaniel Parker isSir Robert D'Thibouville
Sir Robert D'Thibouville
Alex Lawther isYoung King Charles VI
Young King Charles VI
Adam Nagaitis isAdam Louvel
Adam Louvel
Shpërndarë0

Tituj të Ngjashëm

Escape from Alcatraz (1979) me Titra Shqip
Boruto: Naruto the Movie (2015) me Dublim Shqip
One Piece Film Red (2022) me Titra Shqip
A Man of Action (2022) me Titra Shqip
The First Purge (2018) me Titra Shqip
The Cure (2020)
Martesa aka The Marriage (2017) Film Shqiptar
The Runner (2015) me Titra Shqip
Brazdat aka Furrows (1973) Film Shqiptar
All My Friends Are Dead (2020) me Titra Shqip
Atlantis (2020) me Titra Shqip
Being John Malkovich (1999) me Titra Shqip
0 0 vota
Vlerësimi Filmit
Abonohu
Njoftoni për
guest

0 Komente
Reagimet në linjë
Shiko të gjitha komentet
0
Do të donim mendin tuaj, ju lutemi komentoni.x