Elite (2018) me Titra Shqip

Elite (2018) me Titra Shqip

Oct. 05, 2018
Vlerësimi juaj: 0
8.7 6 vota

Sezone dhe episode

7Sezoni 7 Oct. 20, 2023
10
6Sezoni 6 Nov. 18, 2022
10
5Sezoni 5 Apr. 08, 2022
10
4Sezoni 4 Jun. 18, 2021
10
3Sezoni 3 Mar. 13, 2020
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
2Sezoni 2 Sep. 06, 2019
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
1Sezoni 1 Oct. 05, 2018
10
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.

Regjizori

Aktorët

Itzan Escamilla isSamuel García
Samuel García
Mina El Hammani isNadia Shana
Nadia Shana
Miguel Bernardeau isGuzmán Nunier
Guzmán Nunier
Arón Piper isAnder Muñoz
Ander Muñoz
Omar Ayuso isOmar Shanaa
Omar Shanaa
Pol Granch isPhilippe Florian Von Triesenberg
Philippe Florian Von Triesenberg
Manu Ríos isPatrick Blanco
Patrick Blanco
Georgina Amorós isCaye Grajera
Caye Grajera
Claudia Salas isRebe de Bormujo
Rebe de Bormujo
Carla Díaz isAri Blanco
Ari Blanco

Video trailer

Përshkrimi i Filmit

Në shkollën më ekskluzive të Spanjës – Las Encinas – përfundojnë rastësisht tre të rinj që kurrë nuk do të kishin pasur mundësi. Tingëllon si një goditje fati, por a është vërtet? Në të vërtetë, përplasja e botëve të tyre krijon një stuhi të përsosur në jetën e shumë njerëzve. Dhe madje shkatkohet edhe një vdekje.

 

 

Elite (2018) me Titra Shqip – Për çfarë flet?

Në një komunitet spanjoll, një tërmet që dëmton shkollën publike lokale dhe kërkon që fëmijët – jo më të përshtatshëm për të përdorur ndërtesën e shkollës – të ndahen midis shkollave të ndryshme të tjera në lagje. Samuel, Nadia dhe Christian, që të tre vijnë nga familje të pafavorizuara, kanë fat që të strehohen në Las Encinas, shkolla e mesme më prestigjioze në zonë dhe mbase në të gjithë Spanjën: një vend në të cilin shkojnë fëmijët e klasës së lartë dhe e cilët gjithmonë kanë qenë e destinuar të formojnë elitën spanjolle.

 

Kështu që të tre hyjnë në kontakt me të rinj me jetë shumë të ndryshme nga e tyre: pjesë të familjeve më të mira me të cilat, megjithatë, ata menjëherë hyjnë në një marrëdhënie. Në disa raste këto janë takime të destinuara të lulëzojnë: është epoka në të cilën mekanizmat e tërheqjes nuk janë ende të dominuara plotësisht nga përkatësia shoqërore. Por në disa raste bëhet fjalë për përplasje. Sidoqoftë, prania e tyre, si ajo e një elementi të huaj në një zgjidhje të tejngopur, përcakton gjithmonë ndryshimet, për ta dhe për të tjerët.

Ndryshimi më drastik që ndodh në jetën e gjithsecilit është sidoqoftë ai i vdekjes së njërit prej tyre. Një enigmë që kërkon një zgjidhje pasi rrethanat e vdekjes nuk na lejojnë të kuptojmë se kush mund ta ketë shkaktuar atë. Mund të ketë qenë dikush: një nga të sapoardhurit ose ndoshta një tjetër student. Apo ndoshta një profesor. Po prindërit?

 

Personazhet

Samuel García Domínguez (Itzán Escamilla) është një nga tre djemtë me prejardhje të ulët shoqërore të pranuar në Las Encinas. Ai është i ndërgjegjshëm, pëlqen të vizatojë dhe lexojë dhe ëndërron të bëhet arkitekt. Për të – i cili mbledh të ardhurat e familjes së tij duke punuar si kamarier dhe duke u shërbyer fëmijëve të pasur – pranimi në botën e tyre dhe qasja në studime të afta është një dhuratë nga perëndia. Ai ka një vëlla, Nano, i cili sapo ka dalë nga burgu.

 

Nadia Shanaa (Mina El Hammani) është një vajzë nga një familje myslimane: një fakt i bërë i qartë nga hixhabi – vello tipike e grave muslimane – që ajo mban gjithmonë. Ajo është gjithashtu një nga tre fëmijët “e varfër” të pranuar me short në Las Encinas: prindërit e saj drejtojnë një dyqan ushqimesh në San Esteban. Por Nadia është krenare: për veten, për botën nga vjen, për kulturën e saj. Ajo dëshiron të jetë më e mira dhe nuk dëshiron që të lerë prindërit e saj. Ajo është një notare e shkëlqyer dhe shpreson shumë për të ardhmen e saj. Ajo ka një vëlla: Omar.

 

Christian Varela Expósito (Miguel Herran) është djali i tretë i pranuar rastësisht në Las Encinas. Ai nuk është më i miri i studentëve, në fakt nuk i pëlqen vërtet të studiojë. Por ai është i vendosur dhe i guximshëm dhe edhe ai ëndërron gjëra të mëdha. Dhe ai nuk do të dështojë të përdorë marrëdhëniet e reja që do të krijojë me studentë nga familje të mira, pa marrë parasysh që edhe ata mund ta përdorin atë.

 

Marina Nunier Osuna (María Pedraza) është e vetëdijshme për privilegjet që jeta i ka rezervuar dhe madje ndihet paksa fajtore, deri në atë pikë sa të ndihet jashtë vendit midis të tjerëve. Pasioni i saj është vallëzimi, por në të njëjtën kohë ajo nuk sheh një të ardhme në të: ajo ndoshta do të preferonte ta imagjinonte veten si një dokumentariste. Që nga fillimi, ajo do të ndiejë një tërheqje të fortë për Samuelin, por ai do të bëhet një lidhje për diçka tjetër. Ajo është motra e Guzmanit.

 

Guzmán Nunier Osuna (Miguel Bernardeau) është sportiv, i shoqërueshëm: një udhëheqës i vërtetë që kujdeset për shokët e tij të skuadrës dhe motrën e tij, Marina, me të cilën, megjithatë, ai nuk shkon aq mirë për shkak të personazheve të tyre dhe aspiratave të tyre, shumë më ndryshe . Në fakt, Guzmán e imagjinon veten duke vazhduar në rrugën e gjurmuar nga babai i tij dhe deri më tani ai ka qenë i gatshëm të përdorë gjithçka që zotëron – sharmin, karizmën dhe paratë – për të manipuluar situatat siç dëshiron, duke u kufizuar me mizori. Një skemë që do të dalë e padobishme kur ai takohet me Nadian.

 

Ander Muñoz Izquierdo (Arón Piper) është një premtim i vërtetë i tenisit, së cilit ai i është kushtuar të gjithë vetveten deri më tani. Por tani ai është sulmuar nga dyshimet: a është kjo vërtet ajo që ai dëshiron? Apo ndoshta ai po ëndërron ëndrrat që i bëri familja e tij?

Nëna e tij është drejtoresha e Las Encimas, dhe megjithëse familja e tyre nuk është socio-ekonomikisht aq mirë sa e miqve të tij më të mirë – Polo dhe Guzmán – kjo e bën atë të mirëpritur. Ander gjithashtu ka një sekret: ai është homoseksual, por megjithëse nuk ka dalë akoma publikisht, nuk e shqetëson aq shumë. Të paktën derisa të takohet me Omarin.

 

Lucrecia Montesinos Hendrich (Danna Paola) është me origjinë meksikane dhe të qenit vajza e diplomatëve tashmë ka jetuar në disa vende. Ajo krenohet me faktin që është kaq shumë e sofistikuar dhe gojëmprehtë. Cinike dhe e thartë, e llastuar dhe mendjemprehtë, ajo është krenare dhe me klas, por ka edhe një anë të butë që e fsheh dhe e bën atë, si të gjithë të tjerët, të pambrojtur. Ajo ka një marrëdhënie jozyrtare me Guzman, e përbërë nga bashkëpunimi dhe dashuria e thellë.

 

Carla Rosón Caleruega (Ester Expósito) trashëgimtare e një familjeje fisnike dhe e verës prestigjioze që mban emrin e saj, ajo duhet të jetë një vajzë shumë e mirë, por nuk është aspak. Ajo ka një marrëdhënie të kahershme me Polo: për aq kohë sa që të dy duken si një çift në të tridhjetat, deri në atë pikë sa të duhet të përpiqen ta ringjallin atë me devijime emocionuese. Ajo është shoqja më e mirë e Lucrecia “lu” dhe e di se çfarë vendi do të zërë në jetë.

 

Pedro Polo Bonavent (Alvaro Rico) është një djalë shumë më tërheqës sesa mendon ai vetë. Ai gjithmonë e ka ndjekur Guzmanin dhe jeton në hijen e tij. Njësoj edhe me Karlën, të dashurën e tij, e cila e trajton pak si një qen i vogël, falë aftësive të saj manipuluese. Meqenëse i do shumë kafshët, ai ëndërron të bëhet veteriner, por edhe këtu dikush ka plane të tjera për të: nëna e tij. Rruga e tij do të jetë ajo e vetë-zbulimit.

 

Nano García Domínguez (Jaime Lorente), vëllai i madh i Samuelit, është i shkëlqyeshëm, por ka aftësi të futet në telashe: pothuajse duket se i kërkon telashet. Ai gjithmonë ka qenë mbrojtës ndaj familjes dhe vëllait të tij të vogël, deri në përpjekjen për të fituar para në mënyrë të paligjshme: duke vjedhur makina. Kjo është arsyeja pse ai përfundoi në burg, ku sapo doli. Ndoshta do të kishte qenë më mirë për Samuelin të priste edhe pak, pasi përfundojnë të dashurohen me të njëjtën vajzë …

 

Omar Shanaa (Omar Ayuso) është vëllai i Nadias dhe është gjithashtu shoku më i mirë i Samuelit. Dy gjëra e bëjnë atë të ndihet “ndryshe” nga të tjerët: të jesh mysliman dhe të jesh homoseksual. Në të vërtetë, ai nuk kujdeset shumë për fenë, por për të jetuar në heshtje ai bën sikur u nënshtrohet zakoneve fetare familjare. Ai planifikon të arrijë pavarësinë së shpejti, por pranon shkurtore të rrezikshme për ta bërë këtë.

Elite (2018) me Titra Shqip
Elite (2018) me Titra Shqip
Elite (2018) me Titra Shqip
Elite (2018) me Titra Shqip
Elite (2018) me Titra Shqip
Elite (2018) me Titra Shqip
Elite (2018) me Titra Shqip
Elite (2018) me Titra Shqip
Elite (2018) me Titra Shqip
Elite (2018) me Titra Shqip
Titulli origjinal Élite
Vlerësimi TMDb 8.07 8,837 vota
Transmetuar në dt: Oct. 05, 2018
Përfunduar në dt: Oct. 20, 2023
Sezone 7
Episodet 56
Kohëzgjatja mesatare 50 minuta
Shpërndarë1

Tituj të Ngjashëm

From (2022) me Titra Shqip
Birdsong (2012) me Titra Shqip
Fargo (2014) me Titra Shqip
Pam & Tommy (2022) (+18) me Titra Shqip
Dickinson (2019) me Titra Shqip
Peaky Blinders (2013) me Titra Shqip
Fringe (2008) me Titra Shqip
Narcos (2015) me Titra Shqip
Sweet Tooth (2021) me Titra Shqip
American Horror Stories (2021) me Titra Shqip
The Act (2019) me Titra Shqip
Y: The Last Man (2021) me Titra Shqip
5 1 votë
Vlerësimi Filmit
Abonohu
Njoftoni për
guest

0 Komente
Reagimet në linjë
Shiko të gjitha komentet
0
Do të donim mendin tuaj, ju lutemi komentoni.x